Podczas programowania modułu radiowego SA818 warto zwrócić uwagę na kilka dostępnych opcji.
W przypadku hotspotów warto moduł SA818 ustawić w tryb WIDE (szeroki FM) i tak samo zaprogramować / ustawić radio, przez które pracujecie na WIDE. Używasz go lokalnie z małą mocą jako domowy hotspot.
Warto zwrócić uwagę na CTCSS i bezwzględnie go używać, gdyż radio SA818 nie jest „najwyższych lotów”. Dlatego należy ustawić CTCSS, aby hotspot nie transmitował do sieci FM zakłóceń odbieranych z lokalnych źródeł (czujniki, alarmy, piloty itp. w pasmie 70 cm i podobnie na pasmie 2 m). Zalecane jest, aby ustawić CTCSS na SA818 do otwarcia odbiornika. I tu też mamy znane problemy modułu radiowego SA818, który nie zawsze działa poprawnie z CTCCS powyżej 100 Hz dlatego zalecane jest ustawienie CTCSS dla hotspota poniżej 100 Hz np. 67.0 Hz jest dobrym wyborem lub 79.9 Hz. Starajmy się, aby nasz hotspot nie zakłócał odbieranymi zakłóceniami np. z TRX fale krótkie czy hotspotów DV itp. Warto zwrócić uwagę na to używając modułu radiowego SA818. Warto mieć zamontowany LED, który pokazuje nam kiedy nasz hotspot odbiera jakiś sygnał co pozwala nam to kontrolować kiedy nie nadajemy czy nasz hotspot dekoduje jakieś sygnały. Warto też obserwować dashboard: http://www.fm-poland.pl/dashboard/ czy nie ma na mim naszej aktywność /znaku kiedy wiemy że nie używaliśmy hotspota bo to może świadczyć że nasz hotspot transmituje odebrane zakłócenia do sieci FM.
Poziom SQULECH należy dobierać indywidualnie w zależności od lokalnego poziomu tła szumów. Ustawić jego wartość tak aby SQUELCH działa pewnie, a nie na granicy. Zakres poziomów jest od 1 do 8 (0 to wyłączony SQUELCH). W większości wypadków może wystarczyć, ustawić na 4.
Poziomu audio wychodzącego VOLUME z SA818 należy ustawić na wartość 8 (choć są opinie kolegów z Allstar Link gdzie używają wartości 6). Zakres ustawień od 1 do 8
Jednym z ważnych ustawień w SA818 są opcje:
Pre/De-Emphasis
High Pass Filter
Low Pass Filter
Opcje te należy dobrać indywidualnie w zależności od zakresu pasma akustycznego nadającego użytkownika hotspota (oraz używanego radia do pracy przez hotspot).
Pierwszym wariantem, jaki możemy sprawdzić, czy lepiej / wierniej przenoszone jest nasze audio do sieci FM, jest włącznie Pre/De-Epmpasis w SA818 przy wyłączonych LOW i HIGH Pass Filter. Po włączaniu Pre/De-Emphasis w SA818 musimy pamiętać, aby w svxlink.conf ustawić (będzie wymagany restart svxlink):
w [Rx1] DEEMPHASIS=0
w [Tx1] PREEMPHASIS=0
Przy tych ustawieniach należy dobrać optymalne ustawienia poziomu wejściowego audio w alsamixer.
Po wykonaniu testów jakości naszego audio z włączonym Pre/De-Emppasis w SA818 możemy zrobić dodatkowo test z włączeniem LOW lub HIGH Pass filter, lub oba. Ale włączenie filtrów będzie wymagało korekty poziomu wejścia audio w alsamixer (w OZPI Mic1 boost=0, sterować ADC), gdyż poziom audio może być niższy w stosunku do wersji bez stosowani tych filtrów.
Drugim wariantem, jaki warto sprawdzić jest wyłączenia Pre/De-Empasis w SA818 przy wyłączonych LOW i HIGH Pass Filter.
Jeśli wyłączymy Pre/De-Emphasis w SA818 dostarczane audio jest tzw „FLAT” (choć nie jest to takiej jakości jak audio z Motorola GMxx) wymaga ono filtracji w SVXLINK i należy wtedy w svxlink.conf ustawić (będzie wymagany restart svxlink):
w [Rx1] DEEMPHASIS=1
w [Tx1] PREEMPHASIS=1
Przy takim ustawieniu musimy dobrać optymalne wysterowanie wejścia audio w alsamixer (w OZPI Mic1 Boost =0, sterować poziomem ADC).
Po wykonaniu testów jakości naszego audio z wyłączonym Pre/De-Emphasis w SA818 możemy zrobić dodatkowe testy z włączeniem LOW lub HIGH Pass filter lub włączyć oba filtry. Ale włączenie filtrów będzie wymagało korekty poziomów wejścia audio w alsamixer (w OZPI Mic1 Boost =0, sterować ADC), gdyż poziom audio może być niższy niż w stosunku do wersji bez aplikacji filtrów LOW i HIGH.
Te dwa warianty ustawień Pre/De-Emphasis i czy są potrzebne LOW i HIGH Pass filter pozwoli nam ustawić na naszym hotspocie nasze audio, aby było jak najlepsze i najbliższe naszego oryginalnego głosu. Warto poświecić trochę czasu na te ustawienia, bo dzięki nim nasze audio będzie też naszą wizytówką w sieci FM.
Pamiętajmy zawsze o poprawnym ustawieniu poziomów audio wejściowego, aby nie było ono za wysokie, bo będą działać ograniczniki w svxlink i zostanie włączona kompresja sygnału po przekroczeniu poziomu -6dB (opcja w svxlink.conf LIMTER_THRESH = -6). Jeśli nie jesteśmy w stanie ustawić poprawnie poziomów poprzez alsamixer możemy wykorzystać wzmocnienie cyfrowe w [Rx1] PREAMP a w [Tx1] MASTER_GAIN. Wartości podawane są w dB.
Do testów można wykorzystać lokalne ECHO na hotspocie włączając go kodem 1# (wyjście z trybu ECHA kod DTMF #) lub z sieciowego ECHA wybierając grupę TG 9990. Warto też zapytać o opinie ocenę kolegów, którzy znają wasz głos bez pośrednictwa radia.
Polecam zapoznać się z opisami:
Opis komend programowania SA818: